top of page

pá 26. 4.

|

Klub Gumárna

Koncert - Marcel Kříž

Marcel Kříž - písničkář, kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku a herec. Stylově vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku, námětově pak ze životních příběhů.

Registration is Closed
See other events

Čas a místo

26. 4. 2019 20:30

Klub Gumárna, Klub Gumárna, Karla Pazderského, Čáslav-Nové Město, Czechia

O události

Již při plánování otevření Gumárny jsme plánovali pořádání různých koncertů a akcí na oživení Čáslavi. Částečně se nám to dařilo v podobě vernisáží a různých tématických akcí, které jsme u nás v klubíku pořádali. Dlouho jsme se ale nedokázali dostat k uspořádání koncertu. Nejprve nebyl čas, pak nebyli muzikanti. Nyní se nám podařilo dát vše dohromady a v dubnu Vám přinášíme první koncert! 26.4.2019 od 20:30 Vám zahraje Marcel Kříž - písničkář, kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku a herec. Stylově vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku, námětově pak ze životních příběhů.

BandZone - Marcel Kříž

Marcel Kříž - Biografie

Písničkář (nar. 10.11.1976 Havlíčkův Brod), kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku a herec. Stylově vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku, námětově pak ze životních příběhů. Prvky surealismu. Vliv beat generation.

S vlastním repertoárem vystupuje od roku 1990. V letech 1990-92 členem folkové skupiny Prozatím, posléze zakládá kapelu Delacroix, repertoár se od původních lyrických textů přesouvá k vykreslování lidských příběhů. Od roku 1993 do roku 1995 společně s Tomášem Procházkou a Luďkem Brožem členem Trio sessionu, kapely vycházející z tradic anglo-amerického písničkářského folkrocku. Kromě vlastních písní se objevují přetextované písně Boba Dylana, Michaela Stipea či Neila Younga.

V roce 1995 jako textař spolupracuje s kytaristou Liborem Lorencem na muzikálu Podobizna podle Gogolovy předlohy. Tato spolupráce pak vyústila v založení skupiny Vraždy v Čínské čtvrti, hrající psychedelický blues-rock. Z repertoáru z let 1995-1998 vzniklo minialbum Ráno v produkci Tomáše S. Polívky.

Od roku 1998 vystupuje již pod svým jménem. Kromě samostatných písničkářských vystoupení je ho možné vidět společně s písničkářem Ivošem Cicvárkem, Žofií Kabelkovou v projektu Panoptikum, či s volným uskupením Kabaret. Společně s písničkářem Petrem Sedláčkem příležitostně vystupují v pořadu Se Sedláčkem je Kříž. Od roku 2005 spolupracuje na živých vystoupeních s J.H.Krchovským. Od roku 2003 hraje v duu s bubeníkem Kájou Houdkem.

Pravidelný účinkující na setkáních věnovaných tvorbě Boba Dylana v Daňkovicích u Sněžného.

V samopalné edici vydal CD Ultima, Ingrid, 7 písní, Ekmnézie, Krankheitsbeschreibung, Výřezy v paměti, Zaoknice. Sirény a kukuřice, Mechanické myšlenky a Madam Melod Noir.

S Ivo Cicvárkem a Žofií Kabelkovou natočil album Panoptikum (Indies records).

Účinkování v pořadech České televize Sešli se (Ostrava) a Aport (Brno). Objevil se v pořadu Karla Vepřeka Nebe dokořán (Český Rozhlas).

V době natáčení CD Ultima spolupracuje na nahrávání CD muzikálu J.Hnát Superbastard. V této době také skládá a nahrává dětské písně pro divadlo Úsměv Ludmily Frištenské. Píseň Jalta se objevuje na sampleru firmy Indies Records Zahrada písničkářů. V roce 2002 účinkuje ve folkovém Jitrocelu a trip-hopové kapele Rádio – Jerevan - GJ. Po jejím rozpadu se ustáluje sestava příležitostného uskupení Kabaret, které se objevuje na koncertech společně s Marcelem Křížem.

Kabaret se na pódiích objevuje v nejrůznějších složeních a proměnách. Ve službách Kabaretu je možné vidět tyto muzikanty: Kája Houdek – bicí (exRádio Jerevan GJ), Pavel Kovačka – kytara, foukací harmonika, Bohumír Krejčík – baskytara, housle, Tomáš Procházka – kytara (Trio sesion), Ivo Cicvárek – klávesy a akordeon (OKO), Luboš Pavlík (Polanský big band, Panoptikum).

Úzce spolupracuje s Tomášem Procházkou na prezentaci jeho děl autorského šperku.

V roce 2007 zakládá s Karlem Houdekm (bicí) a Petrem Chalupou (klarinet, saxofon) hudební projekt Marcel Kříž a Pohublá zrzka. Od roku 2008 v Pohublé zrzce účinkují ještě Libor Lorenc - kytary, housle, mandolína a příležitostně v roli hosta Petra Hrůzová nebo Jan Píška - perkuse. Od roku 2009 se stálým členem stává Jan "Hanz" Cakl - baskytara.

Vstupenky

  • Vstup

    Předprodej vstupenek za akční cenu. Cena vstupu na místě bude 100kč

    60,00 Kč
    Prodej skončil

Celkem

0,00 Kč

Sdílet událost

bottom of page