čt 14. 11.

Kamila Ženatá se vrací do Pazderského ulice

Kamila Ženatá se vrací do Pazderského ulice

14. 11. 2019 19:00

Tentokrát ne do domu číslo 888, kde žila do svých dvaceti let, ale naproti – do tehdejší gumárny, nyní klub a galerie Gumárna, do domu číslo 2045. Osud nebo řízená náhoda tomu chtěly, že v ulici, která nese jméno Kamilina dědečka Karla Pazderského, v domě, na který se dívala z oken svého dětského pokoje v prvním patře, otevřela rodina Losenických klub a galerii Gumárna.

Po čtyřiceti pěti letech se Kamila Ženatá (roz. Přibáňová) vrací do známých míst, aby představila Čáslavákům své dosa- vadní výtvarné dílo a povídala si s nimi o své práci. Kamila navštěvovala v letech 1968–73 čáslavské gymnázium, po maturitě odešla na Akademii výtvarných umění v Praze do ateliéru profesora Čepeláka, kde diplomovala v roce 1979.

Kamilina první samostatná výstava proběhla v roce 1974 v Čáslavi ve výstavní síni na pěší zóně. Zahajoval ji pro- fesor Zdeněk Sejček, který byl významnou osobností čáslavského kulturního života. Tehdy učil výtvarně talentované žáky na gymnáziu a vedl Klub přátel výtvarného umění, který měl v Čáslavi úžasnou tradici.

Od té doby uspořádala víc než dvě stě samostatných výstav doma i v zahraničí. Vystavovala například v Japonsku, Kanadě, Švýcarsku, Německu či Velké Británii. Z tuzemských výstav zmiňme Alšovu jihočeskou galerii, Mánes, Galerii Václava Špály nebo Centrum pro současné umění DOX v Praze.

V současnosti vytváří náročné multimediální kompozice. Pracu- je s textem, videem, fotografií, obrazem i zvukem. Její výstavní projekty na sebe plynule navazují. Uchovává tak nepřetržitou kontinuitu sdělování, pojímá témata v širokém celku souvislostí. Nabízí pochopení daného problému v jeho celistvosti.

Od devadesátých let se věnuje psychoanalytické skupinové psychoterapii a arteterapii. Kamila Ženatá je hostující člen- kou ČSPAP, vede uzavřené skupiny, pro širokou veřejnost pořádá workshopy.

Věnuje se i tvorbě literární: Kamila není doma, Vltavín 2001; Obrazy z nevědomí, Portál 2005; 2.patro, Houdek 2009; Kačenka hledá lásku, Divus 2011; Obrazy v pohybu, Kolem 2015; Obrazy z arteterapie, Kolem 2015, Obrazy ze snů, Kolem 2019.

Kamila kombinuje své poznání a intuici s cíleným, dlouhodobým zájmem o individuální a sociální paměť. Zajímají ji sny, sítě vztahů, příběhy a emoce, ale především jejich principy a způsoby, jimiž ovlivňují naše životní cesty.

Setkání s obrazovou prezentací se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu od 19 hodin v galerii Gumárna, Karla Pazderského 2045 v Čáslavi.

www.klubgumarna.cz Za podpory Slévárny Losenický