st 23. 9.

Cyklus neformálních přednášek o současném umění I.

Přednáší Mgr. Zdenka Švadlenková

Cyklus neformálních přednášek o současném umění I.

23. 9. 2020 18:30

Klub Gumárna, K. Pazderského 2045, 286 01 Čáslav-Nové Město, Czechia

Nerozumíte současnému umění? Přemýšleli jste někdy, co se v galeriích vlastně vystavuje, ale nechcete se prokousávat komplikovanými kurátorskými texty a odbornou terminologií? Má vůbec smysl zajímat se o umění? Věříte, že to může být i zábava?

Smyslem přednáškového cyklu není faktografický popis děl, ale společné hledání. Nabídneme vám různé možnosti, jak pochopit současného umění v kontextu dnešního světa. Jednotlivé okruhy budou sestavovány tematicky (nikoliv chronologicky) na základě možných funkcí výtvarného umění – umění jako výzva, umění jako zpráva, umění jako satira, umění jako zábava... Přednášky jsou koncipovány pro laiky.

Svět kolem nás je plný otázek. Nabídneme vám několik možností, jak vnímat umění. Určitě se nebudete nudit na akademické přednášce. Seznámíte se s dílem současných světových umělců stejně jako s těmi, kteří tvoří v Čechách.

Mgr. Zdenka Švadlenková

spoluzakládala spolek ARTEDU, vytvořila projekt Učebny, vedla cyklus přednášek o výtvarném umění v Pražském kreativním centru. Vyučovala na gymnáziu Jana Patočky výtvarnou výchovu a dějiny umění. Spolupracuje na koncepci divadelních ateliérů ve VILE Štvanice. Pracuje jako vedoucí lektorského oddělení a koordinátor vzdělávacích programů v Galerii Rudolfinum, kde koncipuje program Autorský Artpark.

Přednášky pořádá Formanova Čáslav, z. s. ve spolupráci s klubem Gumárna jako doprovodný program k výstavě Kostky.

Sledujte také online živě zde.