top of page

Rosaria Viola Mlčková (13 let) – autorka knihy –Ohrožení – kresby, texty

Vernisáž výstavy se uskutečnila v rámci akce 2 DNY V GUMÁRNĚ, v neděli 26. června 2022 od 17 hodin, na vernisáži bylo možnost s Rosarií pohovořit a poslechnout si také její hudební vystoupení.


Autorka: Rosaria Viola Mlčková, 13 let


Jako květ, který se objeví ráno v zahradě, stejně tak zčista jasna ohromí soubor 55 kreseb děvčete, jež od svých deset let pečlivě schraňuje podoby živočichů, kterým hrozí vymření. Snaha autorky Rosarie Violy Mlčkové o zachycení – uchování těchto podivuhodných forem života je neuvěřitelná. Přesto, že si žije pestrým životem třináctiletého děvčete, hraje na flétnu a klavír, chodí do baletu, čte a chodí do přírody, systematicky pracuje na cyklu kreseb, jež mají lexikonový charakter a vytváří ucelený atlas mizející fauny...


Rosarie detailně vykresluje charakteristické tvary zvířat a s naprostou kreslířskou suverenitou vytváří skici a kompozice tvorů ze všech koutů světa. Přesto kresby neztrácejí půvab dětského projevu. Používá techniky tuše, pastelu, akvarelu. Zasazuje zvířata do kontextů a stručnými popiskami informuje o vyhubení či zániku daného druhu. Vytvořila knihu, která se jmenuje Ohrožení.


Kniha působí jako památník, do kterého nám kdysi psali ti, které už nikdy nepotkáme.


Tento počin není jenom dojemný. Je hluboce vypovídající.


Knihu vydá nakladatelství Dobrý důvod v grafické úpravě Bohuslava Šíra.

89 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page