top of page

Autobiografická výstava o intenzitě a provázanosti - unconductive trash – Odyssea

Aktualizováno: 24. 2.

Autorská dvojice Michal Pěchouček a Rudi Koval uvádí v Čáslavi svůj site-specific projekt Odyssea.
Michal Pěchouček a Rudi Koval, absolventi AVU Praha, pracují od roku 2019 výhradně společně. Veřejně se prezentují pod značkou unconductive trash. Jejich výchozím bodem zůstává obraz – ukázal se jako vhodný prostředek k hledání společného jazyka a k vědomému rozplynutí jejich původních výtvarných rukopisů. Za důležitý rozměr tvorby považují intenzitu a provázanost společných každodenních aktivit. Proto rámují do umění obyčejné situace, které lze společně naplánovat a prožít. Což je hlavní důvod, proč se věnují takzvaným jednodenním a dlouhodobým výzvám nebo proč se na jejich obrazech vyskytuje pouze text.


Michale a Rudi, co znamená „unconductive trash“?

Je to anagram našich rodných měst – Duchcov a Traunstein. Význam je ukryt ve volném překladu jako nadsázka – unconductive jako metoda naší práce a vědomí neschopnosti vznik díla absolutně řídit a usměrňovat. A slovo trash, neboli odpad je v podstatě každé nové umělecké dílo.


Proč jste vytvořili autorskou dvojici?

Vlastně to byl takový náhodný, jednorázový experiment, kdy nás napadlo vytvořit společně čtyři obrazy. Pro oba to bylo úplně něco nového. A protože nám došlo, že práce ve formě dialogu je jistou akcelerací v hledaní nových cest, tak jsme se rozhodli ve spolupráci pokračovat.


Čím je spolupráce zajímavá?

Stále se vyvíjí v tom smyslu, že děláme společně a z vlastní vůle mnoho věcí úplně poprvé. Je to o intenzitě napojení a pocitu svobody. Jiné intenzity, než když člověk prožívá volnost sám. To že výsledkem je umělecké dílo, už je taková nadstavba.


Vaše výstava v Čáslavi ponese jméno – Odyssea – autobiografická výstava o intenzitě a provázanosti. Můžete téma prosím více přiblížit?

Budou tam k vidění obrazy, které vyprávějí o putování a lidském osudu. Některé díla jsou fiktivní a jiná podle skutečnosti. Myslíme, že si každý sám nalezne vlastní cestu k interpretaci děl na základě své životní zkušenosti.

127 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page